Lista aktualności Lista aktualności

święta tuż, tuż...

Boże Narodzenie to niezwykle ważne i uroczyste święto w naszej kulturze. Pielęgnowanie tradycyjnych obrzędów i zwyczajów jest jego nieodzownym elementem.

Wiele z nich ma korzenie w początkach chrześcijaństwa, a niektóre nawet wcześniej, w czasach pogańskich. Przed Bożym Narodzeniem warto poznać genezę ważniejszych tradycji świątecznych.

Najbardziej rozpowszechnioną tradycją przy wigilijnym stole jest symboliczne dzielenie się opłatkiem. Ten zwyczaj symbolizuje duchową jedność wspólnoty chrześcijańskiej. Wygląd wigilijnego stołu także pełen jest symboliki i ma duże znaczenie. Dawniej wierzono, że na stole powinna być nieparzysta liczba dań, miało to przynieść domownikom szczęście i pomyślność. Z czasem zwyczaje te uległy zmianie. Obecnie przygotowuje się dwanaście dań, co symbolizuje liczbę apostołów, którzy razem z Jezusem zasiedli do ostatniej wieczerzy. Typowo polskim zwyczajem jest dostawianie jednego nakrycia dla niespodziewanego gościa.

Kiedy można rozpocząć uroczysty posiłek? W wielu domach rodziny zasiadają do stołu dopiero po ukazaniu się na niebie pierwszej gwiazdki. Ten świąteczny zwyczaj powstał na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej, którą mieli ujrzeć Mędrcy zmierzający do Betlejem. 

Po kolacji przychodzi moment, na który nie mogą się doczekać wszystkie dzieci. Prezenty od Mikołaja, Gwiazdora, Dziadka Mroza, czy też Dzieciatka Jezus, wszystkie cieszą tak samo. Gdzie najlepiej ułożyć podarki? Oczywiście pod żywą choinką. Kult wiecznie zielonego drzewa ma swoje korzenie jeszcze w tradycji pogańskiej. Zanim choinka stała się odzwierciedleniem rajskiego drzewa, była symbolem życia i witalności. Przyozdabianie drzewka jest równie stare, jak sam zwyczaj jego ścinania. Początkowo choinkę przystrajano w jabłka na wzór biblijnego, rajskiego drzewka.

Dawniej do przystrajania choinki używane były łańcuchy z papieru, ozdoby ze słomy, kokardy, ciastka, pierniczki i orzechy. Ozdoby w kształcie gwiazd były odwołaniem do Gwiazdy Betlejemskiej. Gwiazda ta miała być błogosławieństwem dla rodziny i wyznaczać właściwą drogę. Papierowy łańcuch symbolizował węża kuszącego pierwszych ludzi, natomiast elementy słomiane nawiązywały do ubogiej stajenki.

Kolejnym leśnym „gościem” w naszych domach jest jemioła. Zwyczaj wieszania jemioły zawędrował do nas z Anglii i wywodzi się z obrzędów celtyckich. Lud ten, zamieszkujący niegdyś tereny Wielkiej Brytanii, wierzył że magiczna moc tej rośliny jest w stanie obronić go przed złymi duchami, a także zapewnić szczęście i płodność w małżeństwie. Można przypuścić, że właśnie dlatego Anglicy zapoczątkowali zwyczaj pocałunków pod jemiołą, który przyjął się i zyskuje na popularności także w naszym kraju.

W tym roku z Nadleśnictwa Nowa Sól tradycyjnie leśne drzewka trafiły do kościołów, szkół oraz innych instytucji, gdzie mamy nadzieję sprawiają wiele radości wszystkim obdarowanym. pięknymi choinkami. W tegorocznej akcji „Choinka od leśnika” cudowne, strzeliste świerki trafiły m.in. na rynek w Zielonej Górze i Bytomiu.