Lista aktualności Lista aktualności

Zakaz wstępu do lasu

Zakaz wstępu do lasu w związku z pojawieniem się pierwszego w naszym województwie przypadku zarażenia dzika wirusem ASF!

Nadleśnictwo Nowa Sól,  w odniesieniu do Rozporządzenia Wojewody Lubuskiego z dnia 15 listopada 2019 r. (link- Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Nowej Soli) informuje, że w związku z prowadzeniem na terenie powiatu nowosolskiego, wschowskiego i zielonogórskiego działań zwalczających afrykański pomór świń (ASF), został wprowadzony przez Wojewodę Lubuskiego zakaz wstępu do lasu (link). Zakaz obowiązuje do odwołania, o czym będziemy na bieżąco informować na stronie internetowej Nadleśnictwa.

 

ASF w lubuskim?

W czwartek, 14 listopada 2019 r., na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach zostało potwierdzone wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w powiecie wschowskim, w województwie lubuskim. Tego samego dnia, Wicewojewoda Lubuski zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, a w piątek 15 listopada br., w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim zebrał się sztab kryzysowy w niniejszej sprawie.

 

Leśnicy współpracują z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii 
W określonym obszarze (link), od kilku dni są prowadzone stałe poszukiwania padłych dzików i ich części.  Od soboty 16 listopada br., w ramach współpracy z właściwym miejscowo powiatowym lekarzem weterynarii i zaangażowanymi pracownikami z Zakładów Usług Leśnych oraz myśliwymi z miejscowych kół łowieckich, leśnicy wspierają stałe poszukiwania oraz czynności częściowo ograniczające migrację zwierzyny. Dotyczy to zagrożonego obszaru, określonego mianem zarażonej strefy o promieniu 5 km od miejsca, w którym został znaleziony dzik, u którego stwierdzono zarażenie wirusem ASF.   
Od poniedziałku 18 listopada br., do akcji włączają się także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszego województwa. Działania profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF w województwie lubuskim będą trwały do odwołania.

 

Nie obawiaj się ASF!    
Przypomnijmy, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt. Informacje na temat niezbędnych w tym celu działań, określone zostały w rozporządzeniu Wojewody Lubuskiego z dn. 16 listopada 2019 r. (link).

 

Z kim się kontaktować?              
W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej, należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 (lub 997). Ponadto warto skontaktować się z właściwym miejscowo lekarzem weterynarii, w przypadku obszaru Nadleśnictwa Nowa Sól  będącego w zasięgu powiatów Nowosolskiego, Zielonogórskiego, Wschowskiego i Żagańskiego są to:

 

Więcej aktualności ?    


Bieżące informacje, w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików, na określonym przez Wojewodę Lubuskiego terenie, są aktualizowane na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Lubuskiego w formie rozporządzeń Wojewody Lubuskiego (link).    
Ponadto, zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody z  dnia 16 listopada 2019 r. co najmniej co 3 dni, informacji na temat przeprowadzonych działaniach w formie meldunków udzielają właściwi miejscowo powiatowi lekarze weterynarii dla Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Lubuskiego Wojewódzkiego Lekarza i Głównego Lekarza Weterynarii.