Asset Publisher Asset Publisher

Zimowa stołówka, czy to dobry pomysł?

Tegoroczna zima nie rozpieszcza wielbicieli sportów zimowych. Czy pomimo braku śniegu i dość wysokich temperatur jak na tę porę roku, powinniśmy dokarmiać ptaki?

Wydaję się, że zima to zawsze trudny czas dla zwierząt, czy jest tak również i w tym roku?

„Przy takiej aurze ptaki potrafią poradzić sobie same. Jednak jeśli zdecydujemy się na ich dokarmianie , musimy być konsekwentni przez cała zimę”- apeluje Rafał Nowak specjalista ds. ochrony lasu w Nadleśnictwie Nowa Sól.

Zanim sami zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Pomagajmy tak, aby w przypływie dobrych chęci nie zaszkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom.

Decydując się na dokarmianie ptaków w pobliżu naszych domów powinniśmy zdawać sobie sprawę, że ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do łatwego w zdobyciu pokarmu. Należy pamiętać, aby wykładać karmę regularnie, w tych samych miejscach podczas trwania całej zimy.

Zaprzestanie dokarmiania może stać się dla ptaków bardzo niebezpieczne. Z uwagi na pracochłonność dokarmiania lepszą formą jest wywieszanie „ptasich pyz" niż dokarmianie ptaków w tradycyjnych karmnikach. W przypadku wyboru „ptasich pyz”, należy zadbać aby po wyjedzeniu smakołyków, usunąć plastikową siatkę, która w naturze potrafi wyrządzić wiele złego. W przypadku tradycyjnego dokarmiania ptaków powinniśmy pamiętać o systematycznym czyszczeniu karmnika z pozostałości niedojedzonej karmy i odchodów. Poza tym nie zawsze dostępne na rynku karmniki są odpowiednie dla ptaków.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu lub samodzielnego wykonania karmnika:

  • konstrukcja powinna zapobiegać zamakaniu wyłożonej karmy jak również rozdmuchiwaniu jej przez wiatr
  • karmnik powinien zapewniać łatwe lądowanie i szybką możliwość ucieczki podczas ataku drapieżnika
  • najlepiej aby sam karmnik był zbudowany z przyjaznych dla środowiska surowców np. z drewna

O tym co powinno się znaleźć w zimowym menu naszej „restauracji” dowiecie się z filmu

oraz specjalnych infografik.